BLOG IV. BLOG IV. BLOG IV. BLOG IV. BLOG IV.


CHEMLIGHT - svítí kapalinou!

Dlouholetí kamarádi Denis Havlena a Jakub Špaček vyhráli ostravský akcelerátor Greenlight se svým podnikatelským startupem - speciálně upravenou laboratorní kapalinou, jež při nasvícení září různými barvami. Hoši ale nejsou žádnými světlaři. V době svých studií v laboratoři trošku zaexperimentovali a po dlouhém míchání chemických látek vytvořili roztok unikátní koncentrace, jenž začínají oceňovat přední interiéroví designéři. Jejich vynález oznančili  jako zásadní milník v novodobé éře svícení.

Chtěli jsme vymyslet něco, co bude lidi fascinovat...
Takový roztok totiž dokáže rozzářit každý interiér a navodit pocit harmonie a krásy. Stačí ho jen připojit k světelnému zdroji určité vlnové délky. Takové futuristického osvětlení založené na intenzivně svítící kapalině je přesto energeticky velice nízkonákladové. Proto si Denis (24) s Jakubem (23) nechali svůj nápad chránit a dnes ho nabízejí předním interiérovým designérům. „Chtěli jsme vymyslet a prodávat něco nového, co bude lidi fascinovat a zároveň v produktu uvidí přírodní jev – chemii, která nás obklopuje na každém kroku,” vysvětluje Jakub.

Zájem o design a architekturu je zavedl ke hře se světlem
Oba kamarádi již od mládí milují design a architekturu. A důvod pro vznik jejich značky CHEMLIGHT byl prostý. Zahrnuje v sobě zkratku CHEM (od slova “chemický“) a LIGHT (z anglického překladu “světlo“), takže se dá zjednodušeně interpretovat jako “chemické světlo“.  Podle Denise se sekundárním impulsem pro jejich inovaci stalo právě klasické světlo. Věděli, jak důležitou roli hraje v běžném životě a na trhu jim něco chybělo. „Chtěli jsme vytvořit něco zajímavého a zároveň účelného,” doplňuje Denis. 

Širokospektrální pocit pohody
Jejich barevně svítící kapalina, jež je zdravotně zcela nezávadná, se skvěle vyjímá v různých lampičkách i moderním nábytku, jako osvětlení prostorných showroomů, barových pultů, ve stropních podhledech hotelových hal, respektive ve wellness chodbách, neboť pozitivně ovlivňuje lidskou mysl. „Oproti tomuto typu navozují klasické LED barevné pásky pouze laciný dojem a nerovnoměrný efekt z nasvícení,“ komentuje srovnání Denis, vystudovaný biofyzik. Ale o tom se člověk musí přesvědčit sám, zamíří-li například na některou z designových výstav, kde svůj nápad oba osobně prezentují a nabízejí porovnání. Využití takové kapaliny je však do budoucna širokospektrální, chce se to jen zamyslet – může být realizováno i jako bezpečnostní osvětlení do únikových východů a podobně.

Kapalná krása s barevným efektem, jež vám neproteče mezi prsty...
Kapalina se při provozu nezahřívá a je složená z látek, které dokážou pojmout určitý druh záření a vybudit jiný druh záření (tedy barevné světlo). Rovněž je složena ze směsi, jež slouží ke konzervaci kapaliny tak, aby nedošlo k její degradaci. A jak samotný proces barevného svícení v kapalině funguje v praxi? Zjednodušeně řečeno - roztoku je dodána energie a kapalina tak poté dokáže vyzářit více světelné energie, než jí bylo dodáno. Jakub s Denisem mysleli i na možnost, aby se dala kapalina kdykoli vyměnit stejně jako žárovka po uplynutí její životnosti.

Další výzvou je kapalinu rozpohybovat
Jakub s Denisem jsou co se týče designu dosti nároční. Až se propojí s tou správnou firmou, která by dokázala ze skla vytvořit přesně to, co navrhli, plánují časem představit svou vlastní kolekci designových lamp. A rozjet to hodlají i celosvětově, bude-li o jejich produkty zájem. Klíčem k vysoce pravděpodobnému úspěchu jim může být právě to, že plánují svítící kapalinu již brzy rozpohybovat. A co se týká nových barevných odstínů, tak na jejich vývoji hodlají také zapracovat. Pozitivní přístup, vytrvalost a nadšení pro věc jim rozhodně pro rozvoj jejich podnikání nechybí. Soudit lze už dle motta Johna Lennona, jež se jim stalo motivací: „Otoč se čelem ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.“



BLOG 15.3.2017 / Autor: Kateřina Škopková / Foto: Chemlight a CPI VŠB-TUO
#PROMOLIGA   #CHEMLIGHT